دانلود فایل:آزمونS.C.L-90

آزمونS.C.L-90|35031206|begomagoo|آزمونS,C,L,90 ,پرسشنامهS,C,L,90 ,تحقیق S,C,L,90 ,آزمونS,C,L,90 doc
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان آزمونS.C.L-90 آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

ادامه

آزمونS.C.L-90

توضیحات:

دانلود آزمون با موضوع S.C.L-90،
در قالب doc و در 9 صفحهف قابل ویرایش.توضیحات:

راهنمای آزمون90 -SCL
اين آزمون شامل 90 سؤال براي ارزشيابي علائم رواني است که به وسيله پاسخگو گزارش مي شود و اولين بار براي نشان دادن جنبه هاي روان شناختي بيماران جسمي و رواني طرح ريزي گرديده است. فرم اوليه آزمون توسط درگوتيس ، ليپمنو کووي (1973)معرفي شد و بر اساس تجربيات باليني وتجزيه و تحليل هاي روانسنجي از آن، مورد تجديد نظر قرار گرفت و فرم نهائي آن تهيه گرديد ( در گوتيس ، ويکلزوراک، 1976).
پاسخهاي ارائه شده به هر يک از موارد آزمون در يک مقياس 5 درجه اي از ميزان ناراحتي که از( هيچ) تا به (شدت) مي باشد مشخص مي گردد . 90 ماده اين ازمون 9 بعد مختلف شکايات جسماني ، وسواس و اجبار ، حساسيت در روابط متقابل ، افسردگي ، اضطراب ، پرخاشگري ، ترس مرضي ، افکار پارانوئيدي و روان پريشي را د ر بر مي گيرد.نمره گذاري وتفسير ازمون بر اساس سه شاخص ضريب کلي علائم مرضي ، معيار ضريب ناراحتي و جمع علائم مرضي بدست مي آيد.
مدت زمان لازم براي اجراحدود 12 الي 15 دقيقه بوده ولي افراد جدي ممکن است آن را در 30 دقيقه و يا بيشتر تکميل نمايند .آزمون مذکور حالات فرد را از يک هفته قبل تا زمان حال مورد ارزشيابي قرارمي دهد و اين زماني است که فرد براي جواب دادن به آزمون زمان رجوع مي کند . بديهي است در مورد بيماران سايکوتيک ، افراد دچار ضايعات عضوي مغز و عقب مانده هاي ذهني اين آزمون معتبر نخواهد بود.
سؤالات اضافي :
در اين آزمون 7 سؤال وجود دارد که تحت هيچ يک از ابعاد 9 گانه دسته بندي نشده اند . اين سؤالات از نظر باليني داراي اهميت بوده و به شاخص هاي کلي آزمون کمک مي کنند ، و تمايل براين است بطور تجمعي استفاده شوند . چنان که يک نمره افسردگي بالا همراه با زود بيدار شدن از خواب و بي اشتهايي ممکن است در مقايسه با يک نمره مشابه بدون علائم ذکر شده فوق تعبير متفاوتي برداشته باشد . اين سؤالات به عنوان يکي ازابعاد آزمون نمره گذاري نمي شوند، اما به نمرات ضريب کلي ناراحتي اضافه مي گردند.

جزییات بیشتر